PRVNÍ MRAZIVÉ VYCHÁZKY NOVÉ SEZÓNY

Zima, jediné období, kdy se u naší největší řeky potkávám s opravdovým klidem nebo aspoň relativním klidem v porovnání s jakýmkoliv jiným obdobím v roce. Samozřejmě je spoustu vycházek, kdy vám klid nenaruší ani záběr od ryby, ale pokud chcete lovit kapry i v zimě, pak se s tím musíte smířit a obrnit se daleko větší dávkou trpělivosti, než je zapotřebí v teplejších částech roku. Ale jak jinak chcete dosáhnout úspěchu, než se učit z neuspěšných vycházek.
Lokalizace ryb je podle mě nejdůležitější bod lovu v průběhu celé sezóny, avšak v zimě to platí dvojnásob. Že se ryby zdržují v největších hloubkách je podle mě další mylná myšlenka, která se s námi táhne už spoustu let. Věřím, že to je i jeden z důvodů proč je plno lidí v tomto mrazivém období bez úspěchu. Tito lidé jednoduše dělají to co někde slyšeli, ale už nepřemýšlejí nad tím proč by tomu tak mělo být. Ať se ryba zdržuje v nějakých místech v zimě nebo zase na jiných místech v létě, tak si buďte jisti, že k tomu má dobré důvody a je jen na vás je odhalit a rybu úspěšně lovit.
Když se vám podaří odhalit zimní zákonitosti vámi navštěvovaného revíru a dostaví se úspěch, tak vás všechny prosím, aby jste opravdu pečlivě dbali na bezpečnost ryby. Nenapadá mě jediná přirozená situace, kdy přijde ryba do kontaktu s mrazem, pouze její ulovení a vytažení na břeh ji vystaví podmínkám, na které není přizpůsobena a proto je tolik důležité o ni pečovat, jak jen to jde. Je to hlavní důvod proč nejezdím ve velkých mrazech k vodě sám, nikdy bych nebyl schopen při focení samospouští stíhat rybu dostatečně polévat, aby nepodléhala negativním účinkům mrazu.
Při mé první úspěšné vycházce v tomto roce bylo ráno u vody -8 stupňů, takže to byl ukázkový případ vycházky, kdy by mě nenapadlo zkoušet "štěstí" sám. U vody jsem byl s kamarádem Radimem, což je parťák jak má být, jednoduše funguje na sto procent a také dbá na důkladnou bezpečnost ryb. Chvilku po nahození prutů se nám každému podařil jeden takzvaný násaďák, ale jelikož to byli první kapříci v roce, tak jsme si chtěli udělat společnou fotečku. Při přípravě focení se mi mrazem lepil stativ na ruku, takže vytáhnout ryby do podložky by bylo při nejmenším vůči nim neohleduplné, nebezpečné. Nezbývalo tedy než ryby nechat v bezpečí podběráku pod břehem, tak aby se neomlátily o kameny při břehu. Když bylo vše potřebné pro fotečku připraveno, tak jsem mohli ryby položit do pořádně zalité podložky a rychle pořídit pár foteček, a pak už mohli kapříci upalovat zpět do řeky. Jelikož jsme se fotili spolu, tak jsem pořídili jen jednu sérii deseti fotek ze samospouště, právě z důvodu zabránění poškození ryb mrazem, ale i tak bylo nutné během focení ryby polévat, proto také vznikly jen dvě použitelné fotky z deseti. Ten den pochytal Radim ještě pět kaprů "násadové" velikosti a mě udělal radost jeden lyseček o váze cca 5 kg, kterého jsem si také musel zvěčnit. Toto focení už probíhalo v klidnějším duchu, Radim mi dělal poctivého polévače a já se mohl v klidu věnovat vlastnímu focení.
Kromě největší ryby dne, což byl zmiňovaný pětikiláček, který zobnul Ananasovou plovku v PZN 3 pastě, byly všechny ryby nachytané na boilie EKO-NATUR, které v ledové vodě funguje nádherně, postupně se odbaluje/zmenšuje, ale stále si drží pevné jádro, takže pod háčkem vydrží, i když už je třeba na deseti milimetrech průměru. Boilie jsem nijak nezatraktivňovali(dip, esence), Radim jen přihodil vždy k montáži pár kuliček a já věřil montáži jen s PVA bez jakéhokoliv příkrmu.
Všem stejně posedlým přeji zimní úspěch a úspěšnou sezónu 2019!! S pozdravem, Radek Pěnkava.