CHYTÁNÍ V OBDOBÍ TŘENÍ

Často zdůrazňuji, že bod číslo jedna je lokalizovat rybu. Vědět, nebo alespoň tušit v jakém místě, nebo úseku řeky se bude vyskytovat. Období tření je období mělkých prohřátých oblastí, často plných rostlin, které kapr k výtěru potřebuje. Samozřejmě můžete chytit nevytřenou rybu i mimo takovou oblast, ne všichni se třou najednou, ale každá ryba potřebuje k rozmnožení určité podmínky a tak bude vyhledávat právě místa, kde jsou. Teorii není těžké nastudovat i doma u stolu, ale v praxi je to poněkud složitější. Kdo z nás má čas být pořád u vody, měřit teplotu, zda-li se voda již dostatečně prohřála a objíždět vytipovaná místa a sledovat jestli už se kapři sjíždějí, protože to je ta chvíle, kdy budete mít šanci přelstít nevytřené ryby v nejlepší kondici, o které se samozřejmě musíme starat, jak nejlépe to jde. Já bych to letos na vytipovaném úseku propásl, ale měl jsem to štěstí, že mě upozornil kamarád Milan "Marčáňo", který moc dobře věděl, kam se jet podívat a hned zavolal, že už je ten pravý čas. Za to mu mockrát děkuji! Samozřejmě jsem nelenil a ten večer jsem byl na místě.
Vždy je velká výhoda, pokud oblast, kde se chystáte lovit dobře znáte a tady na tom místě jsme jako kluci společně poznávali řeku, takže jsem neměl starost s výběrem míst pro montáže. Víme kudy kapři přijíždějí, kam se jedou třít, a kde se před třením nebo už po často krmí. Top místa jsem měl od sebe deset až patnáct metrů, takže to bylo o tichosti, kterou často ukončil tvrdý boj nakrátko, kdy jsem kaprům nemohl dovolit projet velké trsy stulíků při dně. Všechny ryby jsem pochytal na kombinaci malých 13mm PZN 2 kuliček s 14mm ananasovou plovkou. I když je pravda, že Milan dostal záběr od kapra 10+ i na 25mm Játra - Česnek. Do vody jsem nehodil ani kuličku navíc. Nechtěl jsem se škrtit, ale myslím si, že v takovém případě by krmení jen oddalovalo záběr.
Nikdy mě nebavilo navštěvovat jedno místo pořád dokola. Možná si tím občas komplikuji život. Poznám jedno a už mizím, ale člověk se tak daleko víc naučí, musí se přizpůsobovat. Když jsem například opustil zmiňované mělčiny daného úseku a přejel na úsek po proudu dolů, tak vše bylo najednou úplně jinak, a to nemluvím o topolu, který tak všichni milují :) Bylo vše jinak, a tak i já začal chytat kapry jinak… O tom už ale příště. Ať se daří, Radek Pěnkava.