SHRNUTÍ LETOŠNÍHO ROKU

Teď když je chvilka času, vzpomínám na letošní kaprařskou sezónu a celou ji hodnotím. V PC prohlížím fotky ze svých letošních výprav, které byly jak několikahodinové, tak někdy i týdenní. V počítači nacházím fotky, které nebyly dosud zveřejněny, a tímto by jsme si mohli tuto sezónu připomenout.Před zahájením první výpravy, která byla v březnu jsem si řekl, že je potřeba tento rok udělat mnoho změn a tím se i nějak v kaprařině posunout (pro mě vpřed).Jedna ze změn směřovala k nástrahám a návdadám vůbec. Loni jsem vozil k vodě asi všechny druhy boilisu z Ondrovi dílny, a i když jsou tyto kuličky úplně všechny výborný, nějak jsem nebyl moc úspěšný a něco mi chybělo. Už jen to, že jsem nevěděl, kdy a který kuličky použít. Tomuto jsem chtěl na nadcházející rok předejít a k vodě si brát jen dva druhy boilisu, ve kterých budu mít vždy 100% důvěru v každé situaci. Volba padla na PZN 3 a nejoblíbenější Monster Crab–Ananas, který se však pro nezájem rybářů přestal vyrábět. Nyní byla nutnost si vybrat jiný druh, kdy šla na trh novinka PZN 4, o které mi Ondra již v telefonu vyprávěl. Z jeho nadšení jsem vycítil, že PZN 4 by mohla být ta správná volba. Už jen první kontakt s touto kuličkou mě tak okouzlil, že jsem si ji hned zamiloval a dal jí v roce 2018 plnou důvěru. Všechny druhy boilisu co mi zbyly jsem nasypal do kýblů a krmil s nimi na dvou mých prvních výpravách hladové přehrady, už jen proto, aby mě nelákalo nastražit něco jiného, než zvolené PZN 3 a PZN 4. Jediné co jsem si nechal bylo několik kg Robin Red–Ořechu, které mám také velmi rád, ale k vodě jsem ho letos vzal jen jednou, což se v obou směrech podařilo.

Druhou ze zásadních změn byly montáže. Dost často jsem vytvářel montáže, které jsem viděl ve zhlednutých videích, ale neřekl bych, že by v dané situaci přinesly ovoce. Rozhodl jsem věřit tomu, co skutečně funguje v téměř každé situaci a držet se hesla, že v jednoduchosti je síla. Například i rovnátka jsem úplně vynechal a říkal si, proč bych ho vlastně používal, když navázaný háček vypadá tak perfektně a funkčně i bez něj. Výsledkem v roce 2018 byly pro mě pouze dvě upadnuté ryby, což je vysoká úspěšnost, kterou si za všechny roky rybaření nepamatuji. Ano je jasné, že použití kvalitních háčků a návazcových materiálů je v tomto ohledu samozřejmostí.

Další změnou bylo vnadění. Předchozí ročníky jsem (především na svazových přehradách) krmil z 70 % partiklem. Letos jsem tomu předešel a krmil z 90 % tím, na co jsem chytal. Tedy PZN 3 a PZN 4. Ostatních 10 % tvořily halibut pelety. (krom výše uvedených dvou výprav, kdy jsem zkrmil ostatní boilies)

Asi poslední důležitou změnou byla prezentace nástrah. Téměř jsem přestal užívat v mém případě zaběhnutou praxi v nastražení na tzv. panáčka a z 95 % boilies pop-up zcela vynechal. Spoléhal jsem na prezentaci především 2x seříznuté nástrahy v průměru 13 a 17 mm, nebo jednu kuličku v průměru 17, 20 a vyjímečně i 25 mm. Toto jsem prezentoval celý rok, jak s boiliem předem dipovaným, nebo sušeným.

Celý rok jsem na jednom prutu používal PZN 3 a na druhém PZN 4. Při každé výpravě jsem si vedl zápisky o tom, v jakých časech přicházejí na jednotlivé nástrahy záběry, nebo ryby. Občas se stalo, že mi celý den jezdil jen jeden prut na jednu příchuť, ale vždy jsem vydržel a druhé nástraze 100 % důvěřoval. Každou výpravu přišel zlom a začal se postupem času ozývat druhý prut s rozdílnou nástrahou. Nikdy to nebylo jasné, že dřív bude fungovat určitá nástraha a druhá má pomalejší rozjezd. Toto se revír od revíru měnilo tak, jako na stejném revíru v jinou dobu. Když letošek shrnu, tak byl pro mě výjimečný. Nepamatuji si, kdy se mi u vody takhle dařilo a nachytal tolik krásných ryb všech velikostí. Jsem moc rád, že mám na co vzpomínat, a že jsem v kaprařině udělal dost pro mě zásadních změn, u kterých věřím v to, že byly za všemi úspěchy.

Samozřejmě nebyly všechny výpravy jen TOP. Na třech vícedenních výpravách jsem byl bez záběru, což k rybařině taky patří.

Závěrem chci poděkovat Sv. Petrovi, který mi půjčil několik ryb z vodního království a především Ondrovi a Janě za jejich super práci pro nás a perfektní kuličky, bez kterých bych nic z výše uvedeného nedokázal. Moc DÍKY, čau Honza