Maďarsko - Josef Obůrka

Ahoj přátelé, podzim je pro mě nejkrásnější část rybářské sezóny. I z tohoto důvodu jsem na toto období naplánoval moji poslední (třetí) rybářskou výpravu do Maďarska.Ke mě se přidali dva parťáci z teamu, Martin Hudziec a Michal Geršič.

Všichni jsme se dlouho předem na tuto akci připravovali a doufali v dobré počasí. To se splnilo a za necelých 6 dní nám ani nekáplo.

Ve středu startujeme vozidla a lehce po půlnoci vyrážíme vstříc novému dobrodružství. Na místě jsme brzy ráno, ještě za tmy. Vyřizujeme vše nutné k lovu a jede se k jezeru vybalovat. Následuje to co všichni asi znáte. Stavění zázemí a přípravy na lov.

Na jezeru jsme sami, což nám ještě více rozšiřuje úsměvy. I přesto myslíme na zadní vrátka a při umísťování bójek počítáme s místními rybáři. Nejčlenitější dno má z leva Gerža, kde se nachází několik lavic a hloubka mezi 1 – 2,7m. Já uprostřed a Hudy vpravo jsme na poměrně rovném terénu bez větších změn s hloubkou kolem 1,8m.

Začínáme na ostro rybařit lehce po poledni, kdy je vše připraveno a doufáme v brzké záběry. První ploutev na sebe nenechala dlouho čekat. Gerža vyndává lysáka střední váhové kategorie a další ryba přichází se setměním mně. V noci lehce stoupá aktivita kaprů a dostáváme se přes 10 kilo. Ryby se ukazují výskoky u hladiny. Je to koncert, jaký dlouho nepamatuji.

S ranním rozbřeskem výskoky ustávají a slábne i aktivita záběrů. Voda má 13,5 stupně a přes den zaznamenáváme jen ojedinělé pípance našich hlásičů. Mezi tím chystáme změnu nástrah. Osobně rozjíždím další 2 příchutě v kelímku plném vody, které po pár hodinách dávám do dipu. Montáže používáme všichni poměrně stejné. Klasická boční závěska na olovo, jen se liší použití návazcových šňůrek. Na jednom prutu zkouším ještě inline olovo a delší návazec z fluocarbonu. Stmívá se a kapři začínají opět výskoky u hladiny signalizovat jejich aktivitu. S tím přichází i záběry ze dna. Hodku před půlnocí zvedám kapra 13+.

Nastává pátek a Gerža ještě za tmy zdolává rybu 14 kilo. Počasí nám pořád přeje. Je tu parádní ránko a teplota se pohybuje lehce nad nulou. S rybkami už to tak dobře nevypadá. Den po dni přichází méně záběrů, za to rybářů najíždí k vodě požehnaně. Přes den už máme jen 3 záběry, proto odpočíváme a připravujeme se na noc, kdy se opět aktivita ryb zvedne. Sledujeme okolní rybáře, kteří jsou prozatím bez ryby, tudíž se nám potvrzuje, že ulovit v dalších dnech kapra větší velikosti nebude jednoduché. Přesto dostává Martin před 19 hodinou záběr a výsledkem je jeho osobáček s váhou 17 kg.

Sobota ráno přináší Michalovi lysce o váze 16,3 kg. Jinak je četnost záběrů o víkendu opravdu na minimu. Částečně je to i způsobeno tím, že je jezero obsazeno rybáři, co hrnou do vody kila krmení. Už není co vymýšlet. Jen ještě prohazujeme pod háčkem příchutě, zda bychom přeci nějakého kapra nezlákali. K tomu vždy zahákneme pva punčošku nebo pva pásku s boiliesem. Mezi tím neustále sledujeme okolní rybáře, zda je u nich nějaká aktivita. Ale je to po celém jezeru stejné. Ryby vůbec nejdou, a tak už postupně začínám psát tento článek.

Do nedělní půlnoci se podívá na břeh ještě hrstka kaprů do 12 kilo. Ale je tu pondělí ráno, 6tý den, proto je na čase balit a vyrazit směr Čechy.

Maďarsko nám tentokrát žádný klenot nevydalo, přesto jsme kapry pochytali, i když jejich aktivita nebyla veliká.

Ještě k nástrahám.Jako obvykle nastražil mou oblíbenou PZN2, která na rozjezd nachytala při té bídě opravdu hodně kaprů. Na druhé udici jsem trochu laboroval, ale játra – česnek nakonec byla na tuto vodu v těchto podmínkách TOP nástraha.

Těším se za rok opět na další putování po Maďarských revírech, pouze s nástrahami od Páry z navijáku.

Hodně zdaru u vody všem slušným rybářům a ať se kouří z navijáku!

Za Universal Fishing Team & Pára z navijáku -- tester Pepan --