PÁRA Z NAVIJÁKU - JEZERO BOREK - TESTER SAŠA HÁJEK

Ahoj Páráci! První týden v září jsme vyrazili s kamarádem Frantou opět na Borek. Ano, jezdím pouze sem, jelikož čas je drahocenný (jak již zmiňoval Ondra) a když vezmu v potaz poměry: vzdálenost od bydliště/finance/celková kvalita rybolovu, tak lepší řešení prostě pro mě neexistuje!

Na tuto pětidenní výpravu jsem se moc těšil, jelikož mi v létě nebylo umožněno moc dovolené. A tak 1. září přijíždíme na měsíc předem rezervované místo, které je jedno z nejžádanějších na tomto jezeře. A jelikož jsem stále bezdětný, tak mě 1. září nějak ,,neobtěžovalo' a proto jsem vsázel na nevytíženost jezera rybáři. Moje očekávání se vyplnilo do puntíku. Jezero bylo úplně prázdné! Možná později byl snad jeden nebo dva rybáři na předních místech, ale více méně bylo jezero ,,naše':-) Takže panoval absolutní klid pro nás i pro ryby.

První den bylo celkem solidní vedro (přes 30°C), z čehož jsem úplně spokojen nebyl, ale dle předpovědi na YR se hned 2. září mělo ochladit a tak se taky stalo. První den bylo za světla rybí mrtvo, velké horko, ale zase parádní relax:-) První záběry přichází kolem 23:00 a na břeh dostáváme menší kapříky cca 75 cm/7-8 kg. Po půlnoci přichází velmi silný vítr a to byla ta změna počasí na kterou jsem čekal:-) I když jsem v jednu chvíli myslel, že mi odletí brolly a já tam zůstanu vykulen jen na lehátku. Naštěstí brolly zkoušku přežilo:-) Mezi 3:00 - 4:00 přicházejí další menší kapříci, zhruba stejné velikosti jako předtím. Ráno, když se vzbudím, už bylo podstatně chladněji (oproti 30°C), asi tak kolem 15°C (přes den max do 22°C), bylo polojasno a slabší vítr, bez deště. To je přesně to co mám nejraději. Nicméně v takovém duchu nám drželo počasí zbývající čtyři dny a na rybí aktivitě se to pěkně projevilo!:-) Kamarád Franta pokládal montáže ke břehu pod rákosy, i tak už tam byla hloubka cca 4 m a začalo mu to během dopoledne jezdit jako fík. Na břeh dostává první kapry přes 11 kg, které chytil za dopoledne asi 3 + pár menších. Já jsem montáže vozil na střed jezera a stále jsem vyčkával. Poté Frantovi záběry utichly a přišel jsem na řadu já. Opatrný záběr, a jelikož jsem měl montáže zavežené trochu dál než je zdrávo, tak i ,,unavující' zdolávání:-) Nakonec se na podložku podíval nádherný šupík 90 cm a 15 kg, což byla největší ryba výpravy. Každopádně Franta nezahálel a posléze pokračoval ve stejném duchu jako dopoledne. Zdolal další kapry, opět přes 80 cm a 11 kg, z nichž největší měl 87 cm a 13,5 kg. V podobném duchu probíhaly i následující dny.

Celkem jsme za 5 dní ve 2 lidech na břeh dostali 26 kaprů, z toho 13 kaprů bylo přes 80 cm a 10,5 kg (největší 15 kg) a 13 kaprů kolem 75 cm/7-9 kg. Přesně v číslech to bylo takto: 82, 82, 86, 80 cm - 11 kg, 82 cm - 13 kg, 90 cm - 15 kg, 87 cm - 13,5 kg, 80 cm - 10,5 kg, 81, 82 cm - 12 kg, 84 cm - 12,5 kg, 87 cm - 13 kg, 80 cm - 11,5 kg a poté 13 ks ,,menších' kaprů kolem 75 cm - 7-9 kg. Opravdu jsme nechytli kapra pod 75 cm, takže maximální spokojenost.

Musím tedy ještě dodat, že dobrých 8 - 10 vyhrálo v boji nad námi, ale to k rybařině prostě patří. Za zmínku stojí určitě i třetí kolega, který dorazil za námi na víkend, ale bohužel se mu podařilo jen zlomit prut, jeden větší kapr mu vzal roha a jednoho zdolal kolem 8 kg. Odradit se nenechal, spíše naopak. Původně za námi dorazil jen na návštěvu, ale když viděl naše úlovky a perfektně upravená rybářská místa, tak neváhal a jel si domů pro pruty:-)

Teď důležitá věc, kvůli které také píšeme články:-) Chytáno bylo na Ananas, PZN 1 v průměru 17 mm (2 kule přirozeně:-) a Ořech-Kreveta 25mm. Opravdu nemám co dodat. Jelikož se začala projevovat lenost u mě (nečekaně, trošku vinu má i Pravá česká flotila:-), tak jsem se ani neobtěžoval vyměňovat boilies po zdolané rybě, nechal jsem ji bahnem zapáchající, tak jak byla a jezdilo to stejně krásně jako bych ji máchal v hektolitrech dipu a obaloval v metrácích pasty:-) Jak už jsem kdysi zmiňoval, kvalitní produkt ani už nepotřebuje zatraktivnit, ryba si ho ,,vyčuchá'. Co se týče jezera, tak se nechci opakovat - prostě perfektní ve všech směrech. Nebylo třeba ani nějak extra krmit. Na tuto výpravu jsme měli k dispozici 20 kg halibut pelet a ke každé zavezené montáži jsme si házeli lopatku nebo dvě. Montáže jsme používali klasické. 0,40 mm fluorocarbonové návazce (vzhledem k většímu výskytu vázek), závěs, olovo a háčky velikosti č. 6 - klasika, na kterou si nemůžu stěžovat. Žádné složité montáže, ale každý má to své co mu vyhovuje.

Na závěr chci dodat, že se těším na další výpravu právě sem. Vidím zde potenciál ulovit životní rybu, vzhledem ke stáří a rozloze jezera. Každopádně nedychtím za každou cenu lámat nějaké rekordy nebo honit se za nesmyslem. Samozřejmě bych měl ohromnou radost, kdyby se mi podařil nějaký kapitální úlovek, ale na druhou stranu bych se pak bál jestli by mě posléze uspokojovali menší ryby, těžko říct. Nejdůležitější věc byla ta chvíle strávená u vody a to, že člověk tahá v průměru ryby nad 10 kg je pro mě plně uspokojující!

Velké díky patří majiteli jezera - Standovi, správcům Ivaně a Ivanovi za přístup k rybářům, a samozřejmě Ondrovi, jsou to lidé opravdu na svých místech:-) Přeji všem taky takto nádherně strávený čas u vody a pěkné úlovky! Ahoj Saša.