Sraz na jezeru BOREK 12.4.-15.4.2015

Snem každého spolku dobrých přátel vody a rybaření je uspořádat společnou akci. Sraz, kde se kamarádi a možná i přátelé kolem vody na pár hodin sejdou, poklábosí, něco dobrého popíjí a sní a k tomu si ještě jako bonus dostanou nějakou hezkou rybu na podložku před objektiv fotoaparátu.

A tak v polovině dubna proběhl v tomto roce první sraz lidí a přátel Páry z navijáku. Vybráno bylo soukromé Jezero Borek nedaleko Staré Boleslavi.

Všichni samozřejmě hned hltali informace o stavu vody na jezeře, kvalitě obsádky, aktivitě ryb. Sraz byl motivován rybářskými závody a tak počet účastníků byl limitován počtem lovných míst. Jezero je ale poměrně rozlehlé a tak nebylo problém uspokojit opravdu docela velký počet kaprolovců. Konkrétně se srazu zúčastnilo 31 lovících.

Vše odstartovalo v neděli v poledne srazem v pěkné klubovně jezera, kde po přivítání ředitelem Páry Ondrou a správcem areálu proběhlo losování lovných míst. Někteří již byli domluveni do dvojic, jiné dvojky teprve improvizovaně vznikaly na místě. Spousta z nás zde ještě nechytala a tak losování a výběr místa už samo o sobě bylo velmi dramatické a emotivní. Na druhou stranu ale spousta účastníků byla vybavena čluny, echoloty a tak mapování prostorů před lovnými místy nemělo být problémem. Nakonec to ale nebylo tak jednoduché, jak všichni čekali…

Nedělní odpoledne bylo ještě zpestřeno soutěží v hodu na cíl, kde se nakonec pouze dvěma rybářům povedlo trefit terč na vodě a tak si cenu pro vítěze rozdělili.

Každý ale už chtěl být na svém místě, zmapovat dno a prostor před sebou, rozhodnout se, jestli chytat jen na odhoz, nebo zavážet. Jestli zvolit masovou kuličku, nebo ovocnou. Jestli kombinovat s plovkou, zkusit rychleji rozpustné pelety. Jestli krmit partiklem, nebo jen peletami a boiliem. Jestli víc, nebo jen pár kuliček k montáži. Byla to rozhodně přehlídka různých taktik, jak přímých, tak podpůrných.

V každém případě ale vše ovlivnila velká změna počasí a obrovský vítr. Změna nastala hned od pondělního rána, kdy se ochladilo o cca 10 st.C a hlavně začal foukat vítr, jak na jachtařských závodech. Přesto optimismus stále převládal, protože už v noci se chytly dvě velké ryby. Velký vítr ale zcela znemožňoval nějaký přesný odhoz na krmené místo a udržet na vlnách gumový člun i klasickou pramici při zavážení na delší vzdálenost bylo na hranici možností asi každého z nás.

Zprávy o dalších chycených rybách ale jednotlivé party na lovných pointech stále udržovaly v dobré náladě. Když se k tomu přidalo i vcelku dobré a chutné menu k obědu a večeři, které ředitel Páry Ondra trpělivě rozvážel po Jezeře k jednotlivým hladovcům, bylo fajn. Každopádně se začalo projevovat hlavně štěstí na losované místo. Ryby se hlavně chytaly na místě, kde proplavávaly mezi ostrovem a klidnější částí břehu za větrem. Nakonec to opravdu bylo i vítězné místo celého srazu.

I v úterý se počasí příliš neměnilo, i když nás už nebičoval tak velký vichr. Za to ale bylo ráno vše namrzlé, bílé a ojíněné. Na bivaky se dalo kreslit a tak už jen stačilo vyhlásit soutěž o nejlépe pomalovaný bivak srazu. Přesto se některým lovcům na některých místech dařilo dostat nějakého kapra a kapříka na podložku a před objektiv foťáku. Sluníčko trošku intenzivněji začalo prohřívat vodu jezera a tak i byla vidět občas aktivita ryb na hladině. Konečně i na místech, především na volné vodě s pozvolným sklonem dna bez hran, děr a překážek začaly přicházet záběry. Především pak v noci z úterý na středu to bylo zajímavé.

A tak se nám nakonec některým nechtělo ve středu v poledne, kdy bylo oficiální ende závodu srazu proutky vytáhnout a všechno zabalit a rozjet se do domovských bivaků domů…

Závěrem tedy dovolte hodnocení srazu. Nejlepší bude samozřejmě, když si zhodnotí sraz každý sám. Někdo si chtěl víc popovídat, pobavit se, něco popít. Někdo zase víc zachytat a zazávodit si. Někdo oboje. Takže každý si nějak užil a na srazu si našel to své. Někdo se těší na další podobnou akci, někdo třeba už nepřijede. Někdo utužil kamarádství, přátelství, někdo našel nové. Neboť někteří se už znali z loňských akcí, někteří zase jen virtuálně z internetu a viděli se právě na srazu poprvé. A o to asi přeci nejvíc šlo! Takže, děkujeme všem, kteří přijeli nejen z nejbližšího Středočeska, ale i z míst v Čechách vzdálenějších. Děkujeme za stále dobrou náladu a samozřejmě hlavně vedení Páry z navijáku, tedy Ondrovi a spol. za organizaci, starostlivost o účastníky, stravování a vůbec všechno.

Tak zase někdy příště, Páro z navijáku!

Tester Petr Eisner

 

Výsledky závodu v rámci srazu :

 

Celkem 31 lovících.

 

Celkem chyceno 35 ryb.

 

Nejtěžší ryba : kapr 17,2 kg David Jelínek

 

1. místo : 12 ks ryb Jakub Palička nej ryba kapr 16,2 kg

 

2. místo : 4 ks ryb David Jelínek nej ryba kapr 17,2 kg

 

3. místo : 3 ks ryb Tomáš Kutina nej ryba kapr 11,7 kg

 

Nejlepší holky srazu : Ewik a Nicola