KONEČNĚ JE TU JARO

Chytat celou zimu s dnešním vybavením už není žádný problém. Je to jen o nátuře každého z nás. Užíváte si tam neocenitelný klid. Ale přesto, že u vody je klid, tak už to chce změnu…zimní klid už byl dlouho. Klid není všechno. Už jsem se nepopsatelně těšil na první ranní kosí zpěv, na to, až začne příroda zase naplno žít.
No nebudu se tu dlouze rozplývat nad jarními výkony českých pěvců ve větvích a nad tím, jak všechno kvete. I když já osobně se toho všeho nemohu nabažit a často mne šikanují baterie fotoaparátu. Zajímají nás především ryby.
V podvodní říši není nic pozadu a o tom, že začíná jaro už se tam bezesporu ví. Vše se dává do pohybu. Ryby opouštějí své zimní stanoviště, kde měly snazší boj s tuhou zimou. Různý hmyz a jiní drobní živočichové se začínají množit. Voda se začíná pomalu ohřívat a první prohřáté mělčiny začínají přitahovat pozornost všech, kteří chtějí vstřebat trochu sluneční energie a užít si prvních jarních paprsků. Na takových místech většinou nechybějí ani kapři. Pokud je tedy chceme najít, měli bychom navštěvovat a vyhledávat právě taková místa. Pravdou je, že není vždy jednoduché chytit rybu, kterou jste našli při odpočinku na slunci, ale věřím, že když už jste kapry našli při čemkoliv, tak se v daném blízkém úseku vyskytují a je jen na vás zvolit správnou taktiku krmení a samotného lovu, aby jste nějakého z nich dřív nebo později přelstili.
V mé tašce na krmení přibylo jen pár plovek na zpestření, jinak stále nosím jen PZN 2. Chci ho vyzkoušet v různých situacích a ročních období. Pro mě je to dobrá cesta, jak si dokázat jeho kvality a do budoucna vědět v jakou dobu má u vody největší smysl. Na jaře se to snažím s množstvím krmení nepřehánět a podobně jako v zimě se snažím soustředit krmení do menšího místa, kde pak leží montáž. Pokud je to možné, tak si chodím místa krmit aspoň dva až tři dny předem. Vždy hodím jen trochu, třeba jen půl kila mixu půlek a celého boilie. Výhodou jarního krmení je to, že v drtivé většině případů chytám u břehu, a tak je přesnost krmení jednoduchá. Při samotném lovu, pak k montáži přihodím jen hrst kuliček, tiše odejdu opodál, aby byl na místě maximální klid a pevně věřím, že jsem vše udělal správně. Kéž by tomu tak bylo pokaždé :))
Montáž je víceméně jednoduchá, jako samotná taktika lovu. Jediné co se změnilo oproti zimě je pevnost, respektive nosnost návazcových materiálů, protože kapři už mají dost síly na to, aby nás pěkně potrápili. Kdo chytá rád pod břehem, tak moc dobře ví, jak takové záběry mohou vypadat. Při své síle a razanci, jakou kapr na krátko vyvine, není neobvyklé, že vám během pár vteřin uřízne montáž nebo šokovku o první říční hranu nedaleko břehu, nebo jinou nerovnost či vázku, kterých je podél břehů také dost. Pokud jste tedy něco podcenili. Proto vždy po zimě přidám pár liber na šokovce, navazcové šňůrce a fluorocarbonu. Raději přitvrdím i na háčku, ale málokdy jdu do "většího" čísla než 6.
Je dobré mít nějaký plán, mít nějakou teorii na něčem rozumném založenou. Příroda má ale svou hlavu a na moje teorie mi často zvysoka kašle. Je to totiž také doba vysokých průtoků a nepředvídatelného počasí. Chceme-li se naučit chytat na řece velké kapry, musíme si umět poradit s každou situací na ní. Protože kapři, to rozhodně umí a my s nimi musíme držet krok. Přeji vám jarní úlovek oblých tvarů :) Radek Pěnkava