Můj lov v lehkých vázkách

Tímto článkem bych Vás rád aspoň okrajově seznámil s mým způsobem lovu, který se v hodně případech odehrává mezi kořínky, větvičkami a různými vodními lehkými překážkami a pro ryby tak oblíbenými místy.

Moje celková montáž od cívky až po háček se skládá z těchto věcí: vlasec o průměru 0,28mm, cca 10m šokový šňůry 25Lb, olověnky v tý samý libráži, olova okolo 50g až 55g a koncový montáže dlouhý 15cm až 20cm většinou z 20Lb pletenky zakončený kvalitním a ostrým háčkem typu Kurv shank (háčky tohoto typu se spojením s krátkým rovnátkem mají neskutečně účinnou stáčivost do kapří tlamky).

Hodně rybářů i v těchto případech pletenku zavrhuje, ale to není vůbec potřeba. Ve spojení s olověnkou dlouhou aspoň 80cm aby se zabránilo pořezání ryby je šokový návazec zcela bezpečný. Ve spojení s průběžným olovem je to v lehkých vázkách mnohem bezpečnější způsob než jen samotný vlasec s olovem na tvrdo. Obratlík vždy jen zlehka zatlačím do závěsky a nekolíčkuju. Má to naprosto stejný účinek samozáseku jako u montáží na tvrdo, ale olovo se z 99% při leknutí ryby vytrhe. Gramáž olůvek volím jen takhle malou, protože na mých oblíbených revírech to k účelu bohatě stačí a s ostrým háčkem slouží dokonale.

Můj záměr se šokovou šňůrou je takový, že když kapr zatánne montáž pod kořen, do větviček či podobných vodních výrustků, tak se nemusím bát přidat trošku síly a pletenku ve většina případech uvolním bez jakých koliv dalších problémů. Neříkám tím, že se ryba musí rvát ze všech sil po celou dobu zdolávání, protože když necítím dření o jakou koliv vodní překážku, tak není důvod a taky není hezčího pocitu, než si se silákem z druhý strany hezky pohrát a porovnat si svoje svalstvo a kolikrát i nesvalstvo :-).Montáž jen čistě z vlasce bez pletenky se stala na výkendový výpravičce osudná parťáku Zdendovi, kdy mu krásný kapr zajel do jedný z psaných vázek a vlasec nevydržel, ale hezký pocit ze spokojenosti mu to určitě nevzalo. Za to u mě tato celá montáž zachránila krásnýho kapra,hromady čerstvě nasazených a hodně žravých dorostenců a že tento víkend z tutěch dravců pára z navijáku šla :-).

Určitě tomu všemu pomáhá účinná nástraha a pro tento víkend testováný a už můj hodně oblíbený Robin red - Ořech, který opět dokázal svojí účinnost…..